Prezydent podziękował za rok trudu i pracy rolnikom, którzy - jak zaznaczył - od stuleci w Rzeczpospolitej "żywią nas i bronią". To rolnicy przekazują polską tradycję opartą na wierze, trudzie pracy, wielkiej odporności i umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód, w tym tych, wynikających z sił przyrody.

Praca rolnika to także obrona Rzeczpospolitej przez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego; nigdy w historii polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Niedzielne uroczystości poprzedziło wręczenie przez Parę Prezydencką dyplomów dla grup tworzących wieńce dożynkowe. Następnie odprawiona została w Kaplicy Polowej AK msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Mszy przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Po raz pierwszy podczas ceremoniału wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Prezydent RP wygłosił przemówienie.

Wcześniej prezydent otrzymał od starostów dożynek - Agnieszki Węglewskiej z woj. łódzkiego oraz Dawida Jezierskiego z woj. małopolskiego bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując go Andrzej Duda podziękował i zapowiedział, że będzie go dzielił sprawiedliwie.

Ogłoszono również zwycięzców konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrał wieniec przygotowany przez rolników z woj. lubuskiego.
 

To, co robi rolnik to także obrona Rzeczpospolitej. Nie tylko wtedy, kiedy trzeba chwycić za broń, ale to obrona Rzeczpospolitej na co dzień, bo to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu. To także dzisiaj już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny - powiedział prezydent.

Prezydent podkreślił również rolę chłopów w walkach o niepodległość, w tym m.in. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i w trakcie II wojny światowej.

Podziękował też posłom, którzy w miniony piątek przyjęli uchwałę ustanawiającą 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Dzień ten upamiętnia pacyfikację w 1943 r. świętokrzyskiej wsi Michniów. Jak zaznaczył prezydent, hitlerowskie Niemcy wymordowały wówczas prawie wszystkich mieszkańców, bo - jak dodał - "żywili oni i bronili" i walczyli w wojskach partyzanckich ze świadomością, że ryzykują życie najbliższych.
 

Zawsze tak było w polskiej historii i nigdy rolnik tego trudu i poświęcenia dla ojczyzny, polski chłop nie odmawiał. Zawsze szedł i za to ojczyzna powinna być mu wdzięczna po wsze czasy - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, by stworzyć tzw. fundusz klęskowy na pomoc dla rolników w przypadku wystąpienia np. klęski żywiołowej; proponował też wprowadzenie przepisów chroniących część dochodu rolników przed egzekucją komorniczą.
 

Mówi się o tym w ostatnim czasie bardzo często, że trzeba bardzo poważnie rozważyć stworzenie w naszym kraju czegoś, co nazywa się funduszem klęskowym - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że po raz pierwszy w historii Rzeczpospolitej w tym roku na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych została przeznaczona "astronomiczna kwota 918 mln zł", a mimo to "dalej są kłopoty z ubezpieczeniami" - wskazał.

Po zakończeniu uroczystości Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor. Miasteczko Regionów to tradycyjny elementem spalskich dożynek. Podobnie jak w ub. roku swoje stoiska miało 16 województw.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszą liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też skosztować regionalnych potraw. 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP


CZYTAJ TEŻ

W Puławach rozmawiali o ptasiej grypie

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY: nowinki z sektora agro w Poznaniu

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY już jutro!

Więcej…

Szkolenie uzupełniające dla doradców rolniczych

Więcej…

Niewykorzystane jedzenie nie musi trafiać na śmietnik

Więcej…

Będą zapobiegać suszom i ich skutkom

Więcej…

Szkolenie z zasad przyznawania wsparcia rolnikom, którzy zdecydowali się na przekazanie swojego gospodarstwa

Więcej…

Od 4 września będzie można składać wnioski za straty w wyniku klęsk żywiołowych

Więcej…

Francuski model szkolnictwa rolniczego

Więcej…

Turystyka wiejska na targach TT Warsaw

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY