Kiełbasy, sery, ciasta, nalewki, miody, konfitury, soki i jabłka - to regionalne smaki, które królują w Poznaniu. W sobotę na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi „Smaki Regionów”. To impreza dedykowana miłośnikom tradycyjnej, polskiej żywności przyrządzanej według starych, sprawdzonych receptur.

Cieszę się, że wszystkie regiony Polski skorzystały w tym roku z możliwości zaprezentowania w Poznaniu  swoich tradycyjnych potraw. Są tu zarówno  produkty wpisane na prowadzoną przez resort Krajową Listę Produktów Tradycyjnych, jak również te które uzyskały unijne certyfikaty. Na targach tych widać naszą różnorodność, a także to co nas łączy – kulturę kuchni polskiej - powiedział sekretarz stanu Jacek Bogucki otwierając „Smaki Regionów”.


Na targach można poznać i  spróbować wielu regionalnych potraw i przysmaków.  Stanowią one nasze kulinarne dziedzictwo i są elementami lokalnych tożsamości. Produkty prezentowane na tych targach cechuje przede wszystkim niepowtarzalny smak, wysoka jakość i wyjątkowe cechy wynikające z zastosowania tylko i wyłącznie tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów. Są tu przede wszystkim specjały przygotowane przez małe, rodzinne zakłady i manufaktury. Do ich wytwarzania stosuje się głównie produkty dostarczane przez lokalnych rolników. Znajdziemy tu przetwory mleczne, mięsne, wyroby cukiernicze i piekarnicze, owocowo-warzywne, a także gotowe dania. Nie brakuje też ryb, miodów i napojów.

 

Coraz częściej szukamy smaków, które pamiętamy z dzieciństwa i młodości, które przypominają nam dom rodzinny – powiedział wiceminister Bogucki i dodał, że minęła już moda na to co zagraniczne. Teraz wracamy do naszych rodzimych upodobań kulinarnych.


Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się scena kulinarna, na której mistrzowie kuchni z restauracji Sieci Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego przyrządzają tradycyjne dania z różnych regionów Polski. W prowadzonych na żywo pokazach kulinarnych przedstawiane są też trendy kuchni nowoczesnej, ale do przygotowywania potraw wykorzystywane są produkty tradycyjne, często te wyróżnione unijnymi znakami.

Odbyła się także gala siedemnastej już edycji konkursu 'Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów', organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Rozdane zostały Kulinarne Perły - nagrody tego konkursu. W tym roku te prestiżowe statuetki przyznano 57. produktom i 14. daniom regionalnym. Wręczono też 6. Kluczy do Polskiej Spiżarni, wyróżnienia przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w regionach dla wspierania kulinarnego dziedzictwa, promocji i budowy rynku produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych.

Celem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” jest identyfikacja i gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach, stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu, wytwarzanych w firmach gastronomicznych i gospodarstwach agroturystycznych, a także promowanie i stymulowanie wykorzystania zasobów lokalnej, tradycyjnej żywności przez regionalną gastronomię. Identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego jest pomocna w budowie produktu turystycznego i marki regionu.

Targi "Smaki Regionów" to wyjątkowa ekspozycja, od kilku lat promująca rodzimą żywność, a także stwarzająca warunki do nawiązywania kontaktów handlowych z  dużymi  odbiorcami. Tegoroczna edycja jest międzynarodowa. Po raz pierwszy prezentowane są produkty z Rumunii, Białorusi, Mołdawii, Turcji i Niemiec. W tym roku przewiduje się, że targi będą rekordowe. Już w pierwszym dniu liczba zwiedzających wzrosła o 10% w  stosunku do roku ubiegłego. W ekspozycji uczestniczy około 200. producentów  z całej Polski. 

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

V4 i Chorwacja o przyszłości WPR

Więcej…

Spotkanie z rolnikami

Więcej…

WPR po 2020 roku - Komunikat Komisji Europejskiej

Więcej…

Opieka zdrowotna na terenach wiejskich

Więcej…

Rusza Agro Akademia Banku BGŻ BNP Paribas

Więcej…

KRUS wysyła PITy za 2017 do emerytów i rencistów

Więcej…

Płatności bezpośrednie 2017

Więcej…

Jest zgoda KE na zwiększenie zaliczek

Więcej…

ARiMR będzie szkolić z inwestycji na obszarach NATURA 2000

Więcej…

Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY