W PIWet-PIB odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom grypy ptaków pt. Wysoce zjadliwa grypa ptaków H5 2016 - 2017 - polskie i europejskie doświadczenia. Konferencja została objęta patronate honorowym ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Uczestnikami konferencji byli również główny lekarz weterynarii dr Paweł Niemczuk, urzędowi lekarze weterynarii jak i lekarze wolnej praktyki, w tym specjaliści z zakresu chorób drobiu, a także przedstawiciele nauki i ośrodków doradztwa rolniczego, których reprezentował z-ca dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Tadeusz Morawski. Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że Polskę i większość krajów Europy na przełomie 2016 i 2017 roku dotknęła epidemia grypy ptaków, która była jednocześnie największą w dotychczasowej historii. Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że ta groźna choroba została wprowadzona na nasz kontynent za pośrednictwem ptaków dzikich, co w znaczącym stopniu utrudniało jej zwalczanie. Wystąpienie grypy prowadziło do poważnych konsekwencji ekonomicznych, wynikających z kosztownych metod likwidacji ognisk i znaczących utrudnień w eksporcie.

 

Grypa ptaków to jednak nie tylko problem epidemiologiczny czy ekonomiczny, ale również społeczny, a jej negatywne skutki dotykają zarówno producentów drobiu w dużych fermach przemysłowych, jak również właścicieli małych stad przyzagrodowych - podkreślił minister. 


Podziękował jednocześnie za dotychczasowe działania w zakresie grypy ptaków oraz w zakresie ASF, podległym mu instytucjom, w tym Głównemu Lekarzowi Weterynarii i Inspekcji oraz Dyrektorowi Instytutu i jego współpracownikom. W tym ostatnim kontekście zwrócił także uwagę na korzystny proces transferu wiedzy pomiędzy Instytutem a środowiskiem doradztwa rolniczego.

Minister wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii i Dyrektorem PIWet-PIB dyskutowali na temat wdrożonych zasad bioasekuracji w aspekcie ASF i grypy ptaków, by na końcu wizyty w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym, odwiedzić część laboratoryjną w strefie bezpieczeństwa biologicznego PCL3, w której wykonywane są badania w kierunku ASF i grypy ptaków. Minister docenił też zaangażowanie i kompetencje personelu.

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

ASF: nabór wniosków o przyznanie pomocy

Więcej…

Od 15 stycznia można będzie składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego

Więcej…

Sprawy handlu rolnego w negocjacjach UE z partnerami światowymi

Więcej…

Skąd otrzymać wsparcie finansowe?

Więcej…

Embargo rosyjskie

Więcej…

#Dobre2Lata w rolnictwie

Więcej…

Od dziś mogą składać wnioski o przyznanie pomocy poszkodowani w wyniku wiosennych przymrozków

Więcej…

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Więcej…

Inauguracja roku akademickiego na SGGW

Więcej…

Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej korzystniej

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY