Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w obradach XVII Kongresu Gmin Wiejskich.

Wiceminister zwrócił uwagę na zmianę podejścia do rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, dzięki czemu te obszary przestają być marginalizowane. W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju ministerstwo realizuje 16 projektów strategicznych samodzielnie i 5 we współpracy z innymi resortami.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki poinformował ponadto, że dobiegają końca prace związane z Paktem dla Obszarów Wiejskich. Jest to dokument oparty na czterech filarach. Pierwszy z nich dotyczy opłacalności produkcji rolnej. Drugi filar obejmuje zagadnienia odnoszące się do jakości życia na obszarach wiejskich. W trzecim filarze znalazła się tematyka dotycząca pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa. Ostatni z filarów to sprawna administracja. Zawarte zostały w nim niezbędne zmiany instytucjonalne organizacyjne w systemie zarządzania rozwojem obszarów wiejskich i rolnictwa. Już od września tego roku działa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Powstał on w ramach konsolidacji administracji rolnej na bazie dotychczas funkcjonujących Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Jedyną agencją płatniczą została Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym filarze mieszczą się też kwestie dotyczące usprawnienia funkcjonowania kontroli żywności, doradztwa rolniczego, czy też nadzoru właścicielskiego nad rolno-spożywczymi spółkami prawa handlowego.

Jak podkreślił wiceminister Zarudzki zasady budowy Paktu dla obszarów wiejskich wymagają współdziałania wszystkich. Dlatego też za sprawy wsi, rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich odpowiada cały rząd. 

Źródło: MRiRW

 

CZYTAJ TEŻ

Od dziś mogą składać wnioski o przyznanie pomocy poszkodowani w wyniku wiosennych przymrozków

Więcej…

Komentarz do komunikatu NIK nt. ASF

Więcej…

Konferencja dyrektorów szkół rolniczych

Więcej…

KRUS fundatorem nagrody dla laureatów 45 Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Więcej…

Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw ASF

Więcej…

Polskie przetwory spożywcze, słodycze i papierosy w kręgu zainteresowań ZEA

Więcej…

Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF w woj. mazowieckim

Więcej…

Rozmawiali o ASF

Więcej…

Targi Anuga Food Fair 2017

Więcej…

Embargo rosyjskie

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY