W dniach 8 - 9 listopada 2017 r. w Pradze odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa Austrii, Białorusi, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Finlandii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Federacji Rosyjskiej, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier z komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Ze strony Polski w konferencji uczestniczył podsekretarz stanu Rafał Romanowski, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Uczestnicy konferencji omówili bieżącą sytuację dotyczącą występowania zakażeń ASF, jak również działania zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz plan jej zwalczania.

W konkluzjach z konferencji uzgodniono, że ze względu na charakter wirusa ASF, konieczna jest międzynarodowa współpraca na najwyższym szczeblu politycznym w celu rozwiązania problemu transgranicznego charakteru tej choroby świń i dzików. Biorąc pod uwagę fakt, że czynnik ludzki odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu choroby na duże odległości, powinna zostać wzmocniona walka z przemytem, a wszystkie punkty wjazdu powinny znacznie zaostrzyć kontrole dóbr osobistych w celu zminimalizowania nielegalnego przemieszczania.

Uczestnicy spotkania byli również zgodni, że należy zwiększyć działania w zakresie kampani uświadamiających skierowanych do grup szczególnego ryzyka w celu zredukowania zagrożeń, a w sprawie aspektów technicznych należy kontynuować współpracę z krajami sąsiadującymi w ramach globalnych ram stopniowej kontroli transgranicznych chorób zwierząt (GF-TAD). 

Źródło: MRiRW

 

CZYTAJ TEŻ

Wizyta we Włoszech

Więcej…

Komentarz do komunikatu NIK nt. ASF

Więcej…

Obrady Grupy Wyszehradzkiej

Więcej…

Uwaga! Wnioski tylko do jutra

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY: strefa precyzyjnego rolnictwa

Więcej…

15 lat Programu Stypendiów Pomostowych

Więcej…

Spotkanie z Izbą Rolniczą na Pomorzu

Więcej…

Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF w woj. mazowieckim

Więcej…

Sytuacja na rynkach rolnych i debata o przyszłości WPR

Więcej…

Europejskie wsie wymierają

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY