14 listopada br. sekretarz stanu Jacek Bogucki przebywał w Mińsku, gdzie wziął udział w Międzynarodowej Wystawie PRODEXPO 2017.

 

Najważniejszym punktem wizyty na Białorusi było spotkanie Jacka Boguckiego z pierwszym zastępcą ministra rolnictwa i wyżywienia Białorusi Leonidem Mariniczem. Wiceministrowie potwierdzili istotne znaczenie i potrzebę rozwoju polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, w tym w zakresie wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi, a także kontaktów naukowych.

Podczas spotkania Jacek Bogucki ponowił istotne dla Polski postulaty we współpracy ze strona białoruską, w tym przede wszystkim w zakresie dostępu do rynku białoruskiego dla polskich produktów rolno-spożywczych (w szczególności produktów pochodzenia zwierzęcego i niektórych zwierząt). W tym kontekście wiceminister Marinicz potwierdził zapis zawarty w protokole VI posiedzenia polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa o braku zakazu importu z Polski na Białoruś wołowiny, przeżuwaczy i ich materiału genetycznego. Potwierdził też możliwość importu tych produktów z Polski na Białoruś na podstawie uzgodnionych już świadectw weterynaryjnych. Zaznaczył jednak, że niezbędnym warunkiem realizacji importu jest uzyskanie przez białoruskiego importera zezwolenia służb weterynaryjnych Białorusi. 

Białoruski wiceminister stwierdził ponadto, że w celu dalszego pogłębiania wymiany handlowej między naszymi krajami ważne jest wypracowanie zasad uwzględniających członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz Białorusi w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Podczas pobytu na PRODEXPO wiceminister Bogucki odwiedził stoiska Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, WPHI i Krajowej Izby Gospodarczej, a także uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej w ramach kampanii Smaki Europy-Jakość i Tradycja, która od 2016 r. realizowana jest na rynku białoruskim. 

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Problemy z PEG-ami

Więcej…

Pestycydy w polskich Glosterach

Więcej…

Dożynki Prezydenckie w Spale

Więcej…

Od przyszłego roku wnioski tylko elektronicznie

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY: strefa precyzyjnego rolnictwa

Więcej…

WPR po 2020 roku - Komunikat Komisji Europejskiej

Więcej…

Współpraca sektora bankowego z ARiMR

Więcej…

Ukraina wstrzymuje import wieprzowiny i żywych świń

Więcej…

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie

Więcej…

Rolniku, powiedz stop upadkom!

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY