Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ambasadorem Republiki Serbii Nikolą Zurovacem, który w kwietniu br. rozpoczął swoją misję w Polsce.

Podczas spotkania zostały omówione perspektywy dalszej współpracy. Minister wyraził zadowolenie, że w ostatnim czasie relacje polsko-serbskie w obszarze rolnictwa ożywiły się i potwierdził gotowość polskich ekspertów do dzielenia się przedakcesyjnymi doświadczeniami z zakresu rolnictwa i rozwoju wsi. Minister podkreślił również znaczenie rynku serbskiego dla polskich produktów rolno-spożywczych, a także zainteresowanie polskich instytutów naukowych współpracą z serbskimi partnerami.

Ambasador Republiki Serbii potwierdził zainteresowanie strony serbskiej polskimi doświadczeniami akcesyjnymi dotyczącymi m.in. programów unijnych na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a także wyraził podziękowania za organizację przez ministerstwo październikowego spotkania eksperckiego.

Polska odnotowuje od 2012 r. dodatnie, rosnące saldo handlowe w wymianie produktów rolno-spożywczych z Republiką Serbii. W 2016 r. wartość eksportu do Republiki Serbii wyniosła 77,2 mln EUR i w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku wzrosła o 24%. Głównym towarem eksportowym w ww. okresie były jabłka (9 mln EUR). W 2016 r. Serbia była jednym z głównych kierunków eksportu jabłek poza UE i WNP.

Źródło: MRiRW

CZYTAJ TEŻ

ARiMR zaprasza na szkolenie z działania TRANSFER WIEDZY i DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA

Więcej…

Konkurs na najlepsze praktyki

Więcej…

Polscy producenci żywności mają się coraz lepiej na europejskich rynkach

Więcej…

Emerytura rolnicza już po ukończeniu 60 lub 65 lat

Więcej…

Konkurs dla partnerów KSOW

Więcej…

Podziwiali bydło mięsne

Więcej…

Rolnik jak strażak?

Więcej…

Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF w woj. mazowieckim

Więcej…

Dzik na "gigancie"... pijany jak świnia

Więcej…

Dożynkowy list ministra Krzysztofa Jurgiela

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY