Minister rolnictwa złożył życzenia z okazji Święta Plonów.

Poniżej pulikujemy list ministra Jurgiela z okazji Dożynek 2017.
 
Organizatorzy i Uczestnicy Dożynek w 2017 roku 
Szanowni Rolnicy, Uczestnicy Dożynek

Od dawnych, bardzo dawnych czasów, po ukończeniu prac żniwnych obchodzono w Polsce radosne święto dożynkowe. Zachował się ten piękny polski zwyczaj, by gromadząc się na dożynkach wyrazić naszą wdzięczność Bogu za tegoroczne plony i podziękować rolnikom za dar chleba powszedniego, wypracowany w trudzie i wysiłkiem twardych chłopskich rąk.

W Dniu Święta Dziękczynienia za plony pragnę  z  uczuciem wdzięczności skierować do rolników polskich słowa głębokiego szacunku i serdeczne podziękowania za to, że w naszej Ojczyźnie mamy dostatek żywności i nie musimy obawiać się o przyszłość. Gospodarze na polskiej ziemi zapewniają suwerenność żywnościową kraju, a ponadto energicznie, wytrwale rozwijają produkcję rolną, skutecznie konkurując na rynkach rolnych Unii Europejskiej oraz w innych regionach świata. Dobra, zdrowa polska żywność to wizytówka eksportowa Polski.

Nasz rząd postawił sprawy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w obrębie najwyższych priorytetów, wśród strategicznych zadań państwa. Zdecydowane działania na początku kadencji doprowadziły do zablokowania spekulacji ziemią. Skończyły się podejrzane transakcje na tzw. słupy, by w ten sposób polska ziemia, nasz narodowy skarb, nie stawała się własnością cudzoziemców.

Nie będzie silnego rolnictwa bez opłacalności produkcji rolnej. Niemal na wszystkich rynkach rolnych wzrosły ceny skupu; najbardziej odczuwają poprawę producenci mleka oraz mięsa wieprzowego. To w głównej mierze efekt wielostronnych starań i negocjacji w instytucjach Unii Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnych mechanizmów wsparcia. Na poprawę dochodowości w rolnictwie będą miały wpływ wszystkie działania w celu umocnienia pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym. Zwłaszcza ustawa, która powinna wyeliminować nieuczciwe praktyki handlowe w obrocie żywnością. Wiążę też  nadzieje z ustawą o spółdzielniach rolników nowego typu, dobrze prosperujących w Europie Zachodniej.

Sprawna administracja na rzecz rolnictwa to warunek konieczny, aby rolnik został kompetentnie obsłużony, a zadania i obowiązki powierzone poszczególnym instytucjom były realizowane rzetelnie i skutecznie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, utworzony w miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego, będzie pracował zgodnie z wysokimi standardami. Dobre zmiany naszego rządu obejmują sferę wiedzy, oświaty rolniczej i doradztwa rolniczego. Porządkujemy sytuację w spółkach Skarbu Państwa, gdzie w poprzednich latach dochodziło do niegospodarności i korupcji.

W centrum polityki rolnej i społecznej rządu jest stałe dążenie do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich. I dlatego powracają na wieś zlikwidowane posterunki policji, urzędy pocztowe, ośrodki  zdrowia. Nie zamykamy już małych szkół i przedszkoli. Program 500 plus ograniczył  zaś,  w istotnym zakresie,  biedę na wsi.

Z okazji Święta Plonów składam serdeczne życzenia, aby trud pracy naszych rolników zyskiwał należny prestiż i uznanie społeczne oraz godziwą zapłatę. Z Bożą łaskawością i błogosławieństwem niech wieś polska wzrasta w dobrobycie i ma dobrą przyszłość. Każdemu z Państwa, uczestnikom dożynek, życzę pomyślności, zdrowia oraz szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym.

Warszawa, 10 sierpnia 2017 r.

Źródło: MRiRW

CZYTAJ TEŻ

Uwaga rolnicy poszkodowani w wyniku sierpniowych nawałnic

Więcej…

ARiMR podsumowuje rok 2017 i zdradza plany na 2018

Więcej…

Finałowa gala XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik - Farmer Roku

Więcej…

ASF: nabór wniosków o przyznanie pomocy

Więcej…

"Żywność to atut Polski"

Więcej…

Ministerstwo Rolnictwa ma kolejną szkołę

Więcej…

Turystyka wiejska na targach TT Warsaw

Więcej…

Studenci i doktoranci z terenów wiejskich mogą skorzystać z kredytu

Więcej…

Kolejne spotkania ministra Jurgiela

Więcej…

Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne rolników w I kw. 2018 br.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY