Minister Jurgiel gościł hiszpańską minister rolnictwa, rybołówstwa, wyżywienia i ochrony środowiska Isabel Garcia Tejerina.

 

Tematami rozmów były zagadnienia dotyczące: stanowisk w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, sytuacji na rynkach rolnych ze szczególnym uwzględnieniem rynków: wieprzowiny, mleka i cukru, a także doświadczeń Hiszpanii w łagodzeniu skutków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

To już kolejne spotkanie naszych delegacji. Po przedstawieniu przez Komisję Europejską propozycji dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej wspólnie zgadzamy się, że powinna to być silna polityka z I i II filarem, która dysponuje odpowiednio wysokim budżetem na realizację jej celów - podkreślił minister Krzysztof Jurgiel zwracając uwagę na stałą współpracę polsko-hiszpańską zarówno w czasie spotkań dwustronnych, jak i na forach unijnych.

Minister stwierdził również, że w odniesieniu do przedstawionych propozycji po części mamy podobne ze stroną hiszpańską stanowiska, a na temat niektórych innych propozycji będą jeszcze prowadzone rozmowy.

Zgadzamy się także w kwestii konieczności stałego monitorowania rynków rolnych, zwłaszcza rynku wieprzowiny, mleka i cukru - dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister Jurgiel poinformował ponadto o planowanej w lutym br. konferencji państw Europy Środkowo-Wschodniej na temat przeciwdziałania skutkom ASF.

Minister Isabel Garcia Tejerina podkreśliła szczególne znaczenie jej  wizyty ze względu na obchodzone w tym roku w Polsce uroczystości związane ze 100. leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już pół roku temu rozmawiałam z ministrem Jurgielem na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zgadzamy się, że powinna to być bardzo silna polityka dysponująca odpowiednio wysokim budżetem - podkreśliła hiszpańska minister.

Zwróciła przy tym uwagę, że dzięki tej polityce Europa jest czołowym eksporterem i producentem żywności na świecie, który stosuje bardzo wysokie standardy jakościowe oraz wysokie normy dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Minister Isabel Garcia Tejerina stwierdziła także, że niektóre propozycje Komisji Europejskiej budzą obawy i trzeba na ten temat prowadzić rozmowy.

W Hiszpanii bardzo długo trwała walka z afrykańskim pomorem świń. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie oraz laboratorium referencyjne i tymi doświadczeniami chętnie dzielimy się z naszymi polskimi partnerami - podkreśliła hiszpańska minister.

Gość ministra Krzysztofa Jurgiela zadeklarował również udział w lutowej konferencji na temat ASF.

 

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca

Więcej…

Na Pomorzu grasują wilki

Więcej…

Dziękczynienie za plony

Więcej…

Rekompensaty za nieutrzymywanie świń

Więcej…

Pierwsze oceny propozycji KE w sprawie WPR po 2020 r.

Więcej…

Zostań Rolnikiem Roku regionu Morza Bałtyckiego

Więcej…

Informacja dla rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej

Więcej…

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Więcej…

Odpoczywaj na wsi

Więcej…

Dziś mija termin składania wniosków o pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY