Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim ubiegłorocznej propozycji Komisji Europejskiej w odniesieniu do przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

 

Dzisiejsze wystąpienie komisarza Phila Hogana budzi nadzieję, że ostateczna propozycja będzie do przyjęcia przez wszystkich. Aby utrzymać pełną wspólnotowość unijnego budżetu i uniknąć podziału Unii Europejskiej na kraje bogatsze i biedniejsze powinniśmy dążyć do solidarnego finansowania luki, która powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - taką nadzieję wyraził szef polskiego resortu rolnictwa rozpoczynając swoje wystąpienie.

Polska jest przeciwna działaniom, które mogą doprowadzić do renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Luka budżetowa powinna być zrekompensowana przez zwiększenie budżetu wspólnotowego, a nie przez redukcje polityk - dodał szef polskiej delegacji.

Polska negatywnie ocenia też pomysł współfinansowania płatności bezpośrednich, gdyż taki krok byłby zagrożeniem dla funkcjonowania wspólnotowego rynku, zasad równej konkurencji i wspólnotowości tej polityki.

Minister zwrócił uwagę, że w swojej propozycji KE wskazuje kilka ważnych spraw, które powinny być silniej ujęte w nowej WPR i podkreślił, że takie oczekiwania powinny być wyrażone wobec innych wspólnotowych polityk. Wskazał przy tym, że np. w kwestii transferu wiedzy zmian wymaga program Horyzont. W ocenie ministra Jurgiela jeżeli wszystkie państwa członkowskie mają to realizować to wszystkie muszą mieć równy dostęp do finansowania. W tym kontekście minister sugerował, aby przynajmniej część budżetu tego programu była dostępna na zasadzie kopert finansowych.

Ponadto polski minister podkreślił, że w komunikacie KE brakuje kwestii finansowych, decydujących dla skuteczności WPR, brakuje wyraźnego odniesienia do rosnących potrzeb budżetowych tej polityki.

Brakuje wyraźnego odniesienia się do kwestii wyrównania płatności bezpośrednich, które nadal są oparte o historyczne poziomy produkcji, chociaż dziś wszyscy rolnicy w Unii Europejskiej muszą wypełniać wszystkie wymogi. Płatności bezpośrednie nie mogą zakłócać warunków konkurencji i powinny być takie same dla wszystkich państw członkowskich - powiedział minister.

Szef polskiego resortu rolnictwa podniósł także kwestię konieczności utrzymania instrumentów tzw. siatki bezpieczeństwa.

Podczas spotkania Ministrów Rolnictwa podpisana została Wspólna Deklaracja Ministrów Rolnictwa Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Chorwacji nt. przyszłości żywności i rolnictwa. 

WSPÓLNA DEKLARACJA MINISTRÓW ROLNICTWA GRUPY WYSZEHRADZKIEJ ORAZ CHORWACJI w sprawie komunikatu Komisji o przyszłości żywności i rolnictwa - pobierz plik.

 

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

NIK krytycznie o realizacji programu bioasekuracji

Więcej…

Nowe poddziałanie leśne PROW 2014-2020 z Ministerstwem Środowiska

Więcej…

Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne rolników w I kw. 2018 br.

Więcej…

Regionalne banki rozwojowe odpowiedzią na mniejsze środki z Unii

Więcej…

Rekompensaty z tytułu zaprzestania produkcji świń

Więcej…

Informacja o sytuacji hydrologicznej

Więcej…

Decyzje dla młodych rolników później

Więcej…

Będzie wsparcie dla nowych grup producenckich

Więcej…

Smaki Regionów w Poznaniu

Więcej…

O rynku wieprzowiny

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY