Budowa wśród konsumentów świadomości produktów turystyki wiejskiej w skali kraju i regionu oraz integracja środowiska turystyki wiejskiej i agroturystyki z przedstawicielami branży turystycznej, dotarcie z ofertą do zagranicznych turystów - to najważniejsze cele projektu.

 

"Odpoczywaj na wsi" to platforma zintegrowanych działań skupiająca podmioty publiczne − w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Organizację Turystyczną, Polską Federację Turystyki Wiejskiej − oraz wszystkie podmioty zaangażowane w popularyzację turystyki wiejskiej - przypomniał podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

W tym roku działania pod hasłem "Odpoczywaj na wsi" zaplanowane zostały na jeszcze szerszą niż dotychczas skalę. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, wiceminister sportu i turystyki Dariusz Rogowski oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk i prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerniec, mówili dzisiaj o  zadaniach jakie stawiają sobie pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Do turystyki wiejskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak w globalnej turystyce chcemy mocno zaznaczyć, wyeksponować turystykę wiejską. Chcemy pokazać naturę i krajobraz, spokój polskiej wsi, ofertę kulinarną i polski smak. Stąd też pomysł na markę "Odpoczywaj na wsi" i zintegrowane działania. Chcemy podejść do turystyki wiejskiej bardzo kompleksowo - podkreślił Rafał Romanowski.

"Odpoczywaj na wsi 2018" zainaugurowano konferencją prezentującą nie tylko plany, lecz także efekty projektu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Konferencji towarzyszyła Giełda Dobrych Praktyk przedstawiająca najciekawsze oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Podczas konferencji zaprezentowano referaty obejmujące przekrój zagadnień związanych z turystyką wiejską:

  • Turystyczny potencjał obszarów wiejskich;
  • Partnerstwo w działaniach na rzecz rozwoju i promocji turystyki wiejskiej;
  • Działania Polskiej Organizacji Turystycznej z zakresu promocji turystyki na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem idei konsorcjum produktowego;
  • Liderzy wiejscy czynnikiem rozwoju turystyki na obszarach wiejskich;
  • Prezentacje potencjału turystycznego polskiej wsi ze szczególnym uwzględnieniem regionów Małopolski, Lubelszczyzny, Zachodniopomorskiego, Pomorza i Kaszub; Lubuskiego i Mazowsza.

W 2018 roku planowany jest cały szereg działań, m.in.:

  • organizacja stoiska "Odpoczywaj na wsi" podczas 11 krajowych turystycznych imprez targowych;
  • organizacja we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną promocji produktowej na rynkach zagranicznych - stoiska "Odpoczywaj na wsi" m.in. na targach ITB w Berlinie, Seniormässan w Sztokholmie, czy WTM w Londynie;
  • organizacja innych działań informacyjno-promocyjnych m.in. w ramach imprez dodatkowych jak Piknik PDŻ, Obchody Dnia Dziecka w KPRM, czy Jasnogórskie i Prezydenckie Dożynki;
  • działania wspierające jak wydawanie materiałów informacyjno-promocyjnych, organizację ogólnopolskiego konkursu "Odpoczywaj na wsi", inwentaryzację produktów turystyki wiejskiej i agroturystyki, inne działania merytoryczne w formie seminariów, szkoleń, warsztatów.

Wsparcie rozwoju turystyki krajowej stanowi obecnie ważny element polityki rządu.

W kierunek ten wpisuje się turystyka wiejska, oferująca atrakcyjny produkt turystyczny, podkreślający charakterystyczne walory dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i przyrodniczego polskiej wsi.

Realizacja projektu "Odpoczywaj na wsi", zainicjowanego i koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stanowi platformę wymiany wiedzy i współpracy w ramach istniejącego systemu instytucjonalnego działającego na rzecz rozwoju turystycznych funkcji obszarów wiejskich.

Inauguracja pierwszej edycji projektu odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw w Warszawie w dniach 24 - 26 listopada 2016 r., a jego zakończenie nastąpiło podczas jubileuszowych 25. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw w dniach 23-25 listopada 2017 r. w Warszawie.

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Liczenie strat po sierpniowych nawałnicach

Więcej…

Konkurs dla partnerów KSOW

Więcej…

Wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Więcej…

Na góralską nutę

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY: nowinki z sektora agro w Poznaniu

Więcej…

Polska wołowina pojedzie do Iraku

Więcej…

Minister Jurgiel odpowiadał na pytania rolników w Sejnach

Więcej…

Spotkanie z Ambasadorem Serbii

Więcej…

Nadszedł luty, nie zapomnij o fakturach za olej napędowy

Więcej…

Od 6 do 20 listopada rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY