W Polsce marnuje się mniej więcej 9 mln t żywności rocznie. Około 50% - marnotrawią konsumenci. Reszta przepada podczas produkcji, dystrybucji i transportu jedzenia.

Tymczasem prawie 2 mln osób w naszym kraju potrzebuje codziennego wsparcia w postaci żywności. Jak można im pomóc?

Najpotrzebniejsze banki w Polsce?

Jednym ze sposobów jest przekazywanie niewykorzystanego jedzenia do banków żywności - które potrafią je odpowiednio zagospodarować - przez przedsiębiorców. 

Banki żywności współpracują z ponad 4 tys. różnych organizacji opiekujących się osobami potrzebującymi. Są to zarówno organizacje pozarządowe zajmujące się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, bezdomnymi i dziećmi, jak i placówki samorządowe, np. domy pomocy społecznej, domy dziecka czy świetlice środowiskowe - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Firmy pomagają

Znaczna część produktów trafiających do banków żywności pochodzi oczywiście od firm z branży spożywczej i branży handlowej. Współpraca stała się intensywniejsza od czasu zmiany ustawy o podatku VAT, która uregulowała przekazywanie darowizn żywności na rzecz potrzebujących: w tej chwili darczyńcy nie są obciążeni żadnymi podatkami, jeśli oddają jedzenie organizacjom pożytku publicznego.

Zamiast na śmietnik - do brzuchów potrzebujących

Współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności rozpoczęliśmy w 2014 r. Natomiast na szerszą skalę zaczęliśmy współpracować w październiku 2016 r. Do banków żywności przekazujemy praktycznie wszystkie produkty spożywcze, poczynając od suchej żywności, przez produkty świeże, wymagające chłodzenia, po mrożonki. Dzięki współpracy z nami bankom żywności udało się zorganizować ok. 6,5 mln posiłków - informuje Roman Rolbiecki, ekspert ds. operacji w halach w MAKRO Polska.


Źródło: infoWire.pl


CZYTAJ TEŻ

KOWR w internecie

Więcej…

Warsztaty w Strefie Nowoczesnej Gospodyni

Więcej…

Exposé premiera Mateusza Morawieckiego - rozwój rolnictwa i wsi

Więcej…

XVI Podlaski Dzień Kukurydzy w Szepietowie

Więcej…

Szukają rozwiązań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się ASF

Więcej…

Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

Więcej…

Agro Nawigator: Co przyniesie 2018 r. na rynkach rolnych?

Więcej…

Ministerstwo Rolnictwa ma kolejną szkołę

Więcej…

Spotkanie w KOWR

Więcej…

Centralne Targi Rolnicze

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY