WWF Polska i Centrum Doradztwa Rolniczego razem dla ochrony Bałtyku.

 

Potrzeba aż 30 lat by nastąpiła wymiana wody między Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym, wszystko dlatego, że Bałtyk to morze półzamknięte. Jego płytkie i słonawe wody powodują, że jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia trafiające do jego wód. W zlewisku Bałtyku zamieszkuje 85 milionów, prawie połowa to Polacy, na nas ciąży więc szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska tego akwenu

Eutrofizacja, co to znaczy?

Eutrofizacja to po prostu przeżyźnienie wód. Sytuacja, gdy związki odżywcze, takie jak fosfor i azot, wykorzystywane w rolnictwie, poprzez wody gruntowe dostają się do rzek, a następnie trafiają do morza. Ponieważ jest ich zbyt dużo tworzą się doskonałe warunki do zakwitu sinic, a to z kolei prowadzi do powstawania  stref beztlenowych, czyli miejsc bez życia. Te w ciągu 115 lat prawie dziesięciokrotnie zwiększyły swój obszar. Obecnie to, aż 14% obszaru dna Bałtyku. Tylko w 2010 roku Polska była dostarczycielem prawie 38% związków azotu i 47% związków fosforu, który dostał się do Bałtyku.

Skąd biorą się tak duże ilości biogenów w Morzu Bałtyckim?

Prawie 50% biogenów spływających do Bałtyku pochodzi z rolnictwa, z nadmiernych ilości nawozów, których rośliny nie są w stanie wchłonąć i które wraz z opadami spływają do wód gruntowych i cieków wodnych oraz z odchodów zwierząt. Dlatego też Fundacja WWF Polska pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowała szkolenia, na których mówiliśmy jak produkować żywność nie niszcząc środowiska Morza Bałtyckiego. Spotkania, które odbyły się w Brwinowie, Krakowie, Radomiu i Poznaniu, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród doradców.

Cieszymy się, iż świadomość odnośnie wpływu rolnictwa na stan Bałtyku jest coraz większa wśród polskich rolników. Przeszkoliliśmy ponad 160 doradców rolniczych z zakresu praktyk przyjaznych środowisku Morza Bałtyckiego. Wiedza ta zostanie przekazana dalej rolnikom z poszczególnych okręgów. Jednocześnie zachęcamy wszystkich rolników do udziału w trwającym konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, do którego, można się jeszcze zgłaszać do 10 marca b.r. - mówi Anna Sosnowska, specjalista do spraw ochrony Ekosystemów Morskich WWF Polska.


Zostań Rolnikiem Roku!

W ramach działań na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń emitowanych do wód, WWF pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje konkurs na "Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego". Celem konkursu jest promocja najlepszych praktyk rolniczych przyjaznych Morzu Bałtyckiemu oraz wyłonienie rolników przodujących we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, które ograniczają szkodliwe zanieczyszczenia emitowane z ich gospodarstw, ze szczególnym naciskiem na ograniczenie emisji związków azotu i fosforu w gospodarstwach rolnych w zlewisku Bałtyku. Konkurs ma również za zadanie promować współpracę w regionie w celu rozpowszechnienia stosowania dobrych praktyk w sektorze rolnym. Zwycięzca konkursu a na poziomie międzynarodowym otrzyma tytuł Rolnika Roku oraz 10 tys. euro.

Ta nagroda pokazuje, że istnieją przykłady rolników, którzy podejmują dodatkowe kroki, aby wykraczać poza zwykłe działania i realizować swoją pracę w sposób przyjazny środowisku morskiemu. Odpowiedzialność za zrównoważone rolnictwo nie leży jednak tylko po stronie rolników, ale również po stronie polityków, konsumentów i każdego z nas - mówi Markus Eerola z Finlandii, zwycięzca konkursu w 2015 roku.

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę  w wysokości 10 000 euro.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu jest już rozpoczętei potrwa do 10 marca 2018 roku. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa z dopiskiem Rolnik Roku.

Zwycięzcę konkursu na etapie krajowym poznamy na wiosnę 2018 roku.


Źródło: WWF Polska/infoWire.pl


CZYTAJ TEŻ

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Więcej…

Premier o patriotyzmie względem polskich produktów

Więcej…

Od 15 stycznia można będzie składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego

Więcej…

Konkurs na najlepsze praktyki

Więcej…

Liczenie strat po sierpniowych nawałnicach

Więcej…

Rośnie sieć resortowych szkół

Więcej…

POLAGRA-PREMIERY: nowinki z sektora agro w Poznaniu

Więcej…

Embargo rosyjskie

Więcej…

Prezydent w Kazachstanie na Astana EXPO 2017

Więcej…

Macron w obronie francuskich gruntów rolnych

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY