O metodach zwalczania afrykańskiego pomoru świń mówił wczoraj podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.

W wydarzeniu uczestniczyli także: dyrektor Instytutu Weterynarii w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, Główny Łowczy Polskiego Związku Łowieckiego Bartłomiej Popczyk oraz Mieczysław Mosakowski dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyrektor ZSCKR Wiesława Gąsiorowska, jako gospodarz spotkania, powitała wszystkich przybyłych i oddała głos wiceministrowi Rafałowi Romanowskiemu, który otworzył dyskusję.

Eksperci poruszyli problem zabezpieczania stad hodowlanych przed wirusem ASF, zagadnienia związane ze zwalczaniem choroby oraz zaprezentowali metody mogące ograniczyć rozprzestrzenianie się tej, groźnej dla trzody chlewnej, choroby.

Wiceminister Rafał Romanowski mówiąc o strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń przywołał unijne i krajowe regulacje prawne, które są podstawą do zwalczania ASF. Przypomniał, że przestrzeganie zasad bioasekuracji daje szansę na ochronę stada przed wirusem i ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Ponadto pozwala rolnikom, których hodowle ucierpiały w wyniku choroby, o ubieganie się o odszkodowanie.

Program bioasekuracji przewiduje uzyskanie odszkodowania za ubite lub zabite świnie przebywające w gospodarstwie oraz możliwość uzyskania rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w tym gospodarstwie do końca okresu obowiązywania Programu w przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymagań w zakresie bioasekuracji, czyli dobrowolnej rezygnacji z utrzymywania świń przez okres obowiązywania Programu. Obecnie zakończono działania związane ze składanymi oświadczeniami o niespełnieniu wymagań bioasekruacji i będą wykonywane kontrole spełniania wymagań określonych w Programie - podkreślił Rafał Romanowski.

Podsekretarz stanu w MRiRW przypomniał także o obowiązku, obejmującym teren całego kraju, zgłaszania organom Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia zwłok dzików do pobierania od nich próbek do badań.

Na temat ograniczania populacji dzika w kontekście skutecznych metod walki z chorobą mówił Główny Łowczy PZŁ Bartłomiej Popczyk. O sytuacji epizootycznej, programie bioasekuracji i zwalczaniu ASF informował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Natomiast o występowaniu wirusa oraz metodach zabezpieczania stad hodowlanych mówił prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet.

Wydarzenie zorganizowano przy ogromnym udziale uczniów szkoły. Korzystając z już zdobytych umiejętności zawodowych, młodzież własnoręcznie przygotowała między innymi poczęstunek dla uczestników.

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Rolnicy są solą ziemi

Więcej…

Francuski model szkolnictwa rolniczego

Więcej…

Rozmawiali o ASF

Więcej…

IV KONGRES ROLNICTWA RP 2018

Więcej…

O rynku wieprzowiny

Więcej…

Agro Tydzień: Prognozy USDA dla rynku jabłek w Chinach w sezonie 2017/18

Więcej…

Rolnik jak strażak?

Więcej…

NIK krytycznie o realizacji programu bioasekuracji

Więcej…

Nie zdążyłeś wysiać międzyplonów? Zgłoś się do ARiMR

Więcej…

Kartuskie Targi Produktów Ekologicznych

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY