Chociaż zima nadal trwa to, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje, od razu można zauważyć pierwsze, niepewne zwiastuny wiosny. Przyroda powoli wkracza w czas przedwiośnia.

 

Mimo mrozu i opadów śniegu zakwita leszczyna, która „kotki" wykształciła już jesienią. Czasem robi niespodzianki i zaczyna pylić już w pierwszych ciepłych dniach lutego. Pyli także olsza czarna, która po leszczynie jest jednym z najwcześniej kwitnących drzew.

Pod koniec lutego będzie można zaobserwować na bezlistnych pędach niepozorne, ale jakże pachnące, różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko. W Puszczy Białowieskiej w czasie wyjątkowo ciepłej jesieni, niecierpliwie rozkwitło już w grudniu.

Z zimowego snu nieśmiało zaczyna budzić się świat zwierząt.  Jednym z najwcześniej przylatujących do Polski ptaków są skowronki. Przyloty skowronków zaczynają się już od połowy lutego. Nie wszyscy mają możliwość zauważyć jego powrót, ale na pewno wszyscy znają dzwoneczkowy śpiew, tego wyjątkowo zdolnego ptasiego artysty. Skowronek śpiewa głośno i bardzo melodyjnie, wznosząc się nad polami, z których powoli ustępuje śnieg.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych pojawiają się pierwsze klucze dzikich gęsi, powracających do miejsc lęgowych na północy, ale także pierwsze droździki, zięby, szpaki, pliszki siwe oraz kopciuszki. Do tundry natomiast odlatują jemiołuszki, które nie lubią wysokich temperatur.

Luty to też początek romantycznego okresu w przyrodzie. Wśród bielików trwają zaloty, ptaki wykonują loty godowe. Takie podniebne finezyjne tańce u tych olbrzymów, to naprawdę piękny i niesamowity widok. Po powietrznych akrobacjach, za kilkanaście tygodni, przyjdzie czas na potomstwo. Natomiast kruki już teraz siedzą w gniazdach i wysiadują jaja. Jest to więc jeden z najwcześniej przystępujących do lęgów ptaków w Polsce. To nie przypadek. Po zimie ptaki mogą znaleźć dużo padłych zwierząt, m.in. lisów i królików. Kruki mają zapewnione pożywienie dla potomstwa. 

W pierwszych dniach lutego swoje ozdoby („rosochy" lub „łopaty”) zrzucają łosie. Im starsze byki, tym wcześniej pozbywają się oznaki swojej potęgi – zdarza się, że prawdziwi seniorzy zrzucają je nawet już pod koniec listopada.

W ostatnich dniach miesiąca tej ozdoby pozbywają się jelenie. Jednak poroże zaczyna bardzo szybko odrastać, aby w sierpniu znów być okazałym. Nawet rude wiewiórki wyczuły zmiany w przyrodzie, w lutym te prowadzące samotny tryb życia gryzonie, zaczynają łączyć się w pary na okres godów.

Źródło: Lasy Państwowe
 


CZYTAJ TEŻ

Sytuacja na rynkach rolnych i debata o przyszłości WPR

Więcej…

KRUS fundatorem nagrody dla laureatów 45 Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Więcej…

Nowa pomoc dla producentów świń z terenów objętych ASF

Więcej…

Aplikacja eWniosekPlus już dziś

Więcej…

Znowu zagrzmi

Więcej…

ARiMR szkoli

Więcej…

Przyszłość rynków hurtowych

Więcej…

Glifosat pod lupą Komisji Europejskiej

Więcej…

O ważnych sprawach na forum w Bydgoszczy

Więcej…

Polska wigilia w Brukseli

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY