Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę września, odbyły się Jasnogórskie Dożynki.

 

Tegoroczne obchodzone na Jasnej Górze Święto Dziękczynienia miało szczególny charakter, gdyż odbywało się w roku jubileuszu 300-leciakoronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na błoniach zebrały się delegacje rolników ze wszystkich stron Polski.
 

Nasza piękna polska tradycja przywiodła nas dziś przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak jak liczne pokolenia naszych przodków przynosimy pachnący chleb i dzielimy się chlebem eucharystycznym - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zwracając się do zgromadzonych rolników.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na zmiany zachodzące na wsi i terenach wiejskich, na poprawę opłacalności produkcji, na korzystne zmiany na rynkach rolnych. Przypomniał, że rośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych a w ciągu mijających dwóch lat uzyskaliśmy dostęp dla nich do kolejnych 30. zagranicznych rynków.
 

Dla Rządu - podkreślam - całego Rządu p. premier Beaty Szydło, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza wieś to wiele kontrastów. Obok rolników, którzy unowocześniają swoje gospodarstwa i znakomicie radzą sobie na zagranicznych rynkach, na obszarach wiejskich żyje wiele osób, którym państwo musi pomagać i pomaga. Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków  - zapewnił minister.

Dziękując rolnikom za ich tegoroczny trud włożony w zebranie plonów szef resortu rolnictwa podziękował również za kultywowanie tradycji i za pamięć o własnych korzeniach zwracając uwagę, że taka postawa jest opoką każdego narodu, który bez tego ginie.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbywały się w tym roku pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Tradycyjnie, uroczystościom towarzyszył: XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

Wystapienie ministra K. Jurgiela podczas Dożynek Jasnogórskich (.pdf 122,55 kB)

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Orkan Friederike już nad Polską

Więcej…

O innowacjach w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Więcej…

Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie

Więcej…

Od stycznia kolejny nabór wniosków na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej

Więcej…

Powolny spadek cen masła

Więcej…

Kosmos w rolnictwie, czyli Strefa Inspiracji na Polagra Food 2017

Więcej…

WPR po 2020 roku - Komunikat Komisji Europejskiej

Więcej…

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Więcej…

Ubój na użytek własny - będą nowe zasady

Więcej…

Konferencja o Konstytucji i o polskiej wsi

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY