6 i 7 września podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przebywał z wizytą w Dreźnie, na zaproszenie ministra środowiska i rolnictwa Wolnego Kraju Saksonia Thomasa Schmidta. Spotkanie było kontynuacją rozmów, podjętych na początku bieżącego roku, na temat przyszłości rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach spotkania ministrowie zgodnie podkreślili oczekiwania obu stron dotyczące rzeczywistego uproszczenia i uporządkowania przepisów oraz zapewnienia równowagi pomiędzy kosztami operacyjnymi związanymi z wdrażaniem PROW-u a wysokością udzielanego wsparcia. Polska i Saksonia zadeklarowały wolę ścisłej współpracy i podejmowania starań na rzecz promocji idei uproszczenia wśród krajów członkowskich i instytucji UE. Wskazano na znaczenie uproszczenia dla wspierania rozwoju gospodarstw, wdrożenia innowacji w rolnictwie, a także w zakresie podnoszenia jakości kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich po 2020 roku.

Wiceminister Zarudzki przekazał swojemu rozmówcy dokument: „Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku – polskie priorytety”, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 16 maja 2017 roku. Dokument prezentuje całościowo punkt widzenia Rządu RP w odniesieniu do przyszłości polityki rolnej UE, wskazując na obszary przyszłej WPR o kluczowym znaczeniu dla Polski, w tym w szczególności na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich we wszystkich państwach UE.

W ramach wizyty Ryszard Zarudzki zwiedził Instytut Materiałoznawstwa i Technologii Wiązki Laserowej Fraunhofera w Dreźnie. Instytut ten prowadzi badania na rzecz firm i wdraża innowacyjne rozwiązania z zakresu zaawansowanych technologii. Jest idealnym przykładem współpracy nauki z przemysłem. Polski wiceminister odbył również spotkania w gospodarstwie ekologicznym Vorwerk Podemus i pracowniczej Spółdzielni Rolniczej Struppen, prowadzących z sukcesem sprzedaż bezpośrednią artykułów żywnościowych.

Źródło: MRiRW


CZYTAJ TEŻ

Wyzwania dla doradztwa rolniczego

Więcej…

ASF - list otwarty ministra Krzysztofa Jurgiela

Więcej…

Będzie wsparcie dla nowych grup producenckich

Więcej…

Obowiązkowe prowadzenie dokumentacji, krótsze terminy stosowania nawozów

Więcej…

Centralne Targi Rolnicze

Więcej…

Regionalne banki rozwojowe odpowiedzią na mniejsze środki z Unii

Więcej…

Od 6 do 20 listopada rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc

Więcej…

Od marca ograniczenie handlu w niedziele

Więcej…

Japonia zainteresowana wieprzowiną z Polski. Jest jedno "ale"

Więcej…

Ponad 50 tys. ha gruntów wydzierżawili rolnicy w 2017 roku

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

POGODA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PARTNERZY